CZ SK

Tinnitus

Co je tinnitus?

Tinnitus je odborné označení pro nepříjemné vnímání vnitřního zdroje zvuku, tedy pro šelest v uších, které může být známo jako hluk v hlavě, šumění a zvonění v uších. Příznaky tinnitu pociťuje asi 15% populace.

Tinnitem se rozumí vnitřní hluk, který trvá alespoň 5 minut. Kratší intervaly jsou považovány za zcela normální, které potkají každého z nás. Zvuky tinnitu jsou popsány mnoha způsoby, jako: cvrčci, vítr, kapající voda, bzučení zářivky, pulsující tóny, syčení anebo zvonění.

Intenzita tinnitu je zcela individuální záležitostí a může časem zintenzivnit do takové míry, kdy je vnímána i přes působení vnějších zvuků (např. hluk v okolí) na jedince, případně jako kontinuální hluk v pozadí.

Příčiny tinnitu

Existuje mnoho různých teorií, které vysvětlují, co tinnitus způsobuje. Tinnitus je však stále považován za jednu z velkých záhad lidského ucha.

Vystavení se intenzivnímu hluku zvyšuje riziko vzniku tinnitu. Například časté pobyty v hlučném prostředí, jako jsou koncerty, hudební festivaly, noční kluby anebo poslech hudebních přehrávačů na úrovni vysoké hlasitosti.

Dále nám problémy s tinnitem může způsobit úzkost, rychlé tempo života, stres a nespavost. Možnou příčinou mohou být také i způsobené úrazy v oblasti hlavy, krku anebo také jen ušní zánět. Je doporučeno se také vyhýbat potravinám s nadměrným obsahem soli, alkoholu, nikotinu, kofeinu a některým lékům proti bolesti.

Tinnitus samo o sobě není považováno za nemoc, ale může být příznakem jiných zdravotních problémů a to jak psychického či fyzického druhu.

Tinnitus a léčba

QuestPro diagnózu tinnitu je nutné podstoupit komplexní lékařskou prohlídku, která zahrnuje shrnutí anamnézy, lékařské vyšetření a audiologické vyšetření, včetně testů pro měření hladiny tinnitu.

Prvním krokem k úlevě od tinnitu je nutná návštěva praktického a ORL lékaře.

V současné době neexistuje žádný schválený lék konkrétně pro léčbu tinnitu. Většina možností léčby spočívá v potlačení tinnitu společně se zmírněním stresu.

Metody léčby jsou založeny na obohacování zvukového prostředí, což spočívá v odvádí pozornost od tinnitu pomocí různých zvukových generátorů nebo zvukových knihoven. Tyto metody zpravidla bývají doplněny o některou z forem poradenství.

Terapie může také zahrnovat prvky vzdělávací, jako jsou relaxační techniky a psychologické terapie. Dále existuje možnost alternativní léčby – akupunktura.

Hyperakuze

Přecitlivělost na zvukové podněty, která tinnitus často doprovází.

Znamená to, že každodenní zvuky, které jsou považovány za normální (zvuky o síle 70 – 80 dB), mohou u lidí trpících hyperakuzí vyvolávat nepříjemné vjemy až nesnášenlivost.

Tinnitus a ztráta sluchu

U téměř 85% pacientů bývá sluchová ztráta doprovázena tinnitem. Společně s používáním sluchadel se snižují nároky na velké soustředění na řeč, ale také se zlepšuje srozumitelnost a může přijít úleva právě od nepříjemného hučení v uších. Mnohem lepších výsledků týkajících se odbourávání tinnitu pacienti získají pomocí nejnovějších sluchadel Phonak Audéo Q, která disponují funkcí maskování tinitu - Tinnitus Balance Noise Generator.

Phonak Audéo Q

Sluchadla Phonak Audéo Q

Nejnovější sluchadla Phonak Audéo Q typu RIC (Receiver In Canal) společně s moderním designem, diskrétností, skvělou kvalitou zvuku a optimální podporou v nejnáročnějších poslechových situacích, přináší také funkci pro maskování tinnitu - Tinnitus Balance Noise Generator (generátor šumu). Tato funkce pracuje na základě nastavení frekvence, na které se tinnitus u konkrétní osoby projevuje a v jednotlivých intervalech sluchadla do uší pulsují zvuky. Mozek se tak soustředí na vysílanou frekvenci ze sluchadel a člověk pak nevěnuje tolik pozornosti projevům tinnitu. Funkce Tinnitus Balance noise generator je součástí základního vybavení a je také obsažena ve všech řadách sluchadel Phonak Audéo Q (Q30, Q50, Q70 a Q90).

Phonak Tinnitus Balance - Aplikace pro iPhone

odkaz

Stáhněte si bezplatnou aplikaci Phonak Tinnitus Balance pro Váš iPhone ZDE.

Aplikace obsahuje balíček zvuků, které Vám pomůžou odradit pozornost od Vašeho tinnitu díky PTM technologií. K dispozici je také časovač pro usínání.

Roger Select

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info