CZ SK

Informace pro rodiče

Jste rodiče dítěte se sluchovým postižením?

Pak si jistě kladete mnoho otázek, co to pro Vás i dítě znamená, co Vás čeká do budoucna, jak se s tímto nelehkým hendikepem vyrovnat, jakými prostředky stav zlepšit? A proč vlastně má Vaše dítě tento problém? Nemusíte se obávat. V dnešní době existuje již řada možností a moderních technologií, které umožňují dětem se sluchovým postižením komunikaci s okolím.

Proč neslyší dobře jako ostatní?

Příčin poškození sluchu je více. Sluch může být poškozen buď ještě před narozením nebo až po něm, v raném dětském věku nebo i později. Ne vždy se jedná o nevratný problém. Mnohdy pomohou kompenzační prostředky, sluchadla nebo kochleární implantáty, někdy stačí k vyřešení málo. Nejlépe však tuto otázku zodpoví Váš odborný lékař.

Možné příčiny:

  • Cizí těleso ve zvukovodu, jež si děti nezřídka samy způsobí, ucpe zvukovod, může vyvolat zánět nebo poranit bubínek (korálky, kamínky apod.). Postačí navštívit lékaře a předmět vyjmout.
  • Nahromaděný ušní maz, který blokuje průchod zvuku k bubínku. Používáním čisticích tyčinek do uší se většinou maz napěchuje hlouběji, proto lékaři tuto činnost nedoporučují. Zvukovod má samočisticí schopnost. V případě potřeby je lépe svěřit vyčištění zvukovodu odbornému lékaři.
  • Zánět zvukovodu představuje bolestivé onemocnění často vznikající po koupání, kdy se do zvukovodu dostane voda a bakterie mají ideální podmínky k pomnožení - teplo a vlhko. Kde se tam vezmou bakterie? Právě z vody.
  • Zánět středouší prodělá více než 85% dětí jako běžnou dětskou nemoc spojenou s rýmou. Ovšem opakované záněty mohou vést k trvalému i vážnému poškození sluchu.
  • Perforace bubínku - proražení bubínku
  • Otoskleroza - špatná pohyblivost středoušních kůstek
  • Sensoneurální nedoslýchavost představuje nevratné neléčitelné postižení sluchu, poškození v hlemýždi nebo nervovém vedení k mozku. Může mít různou intenzitu, nebo jen postihnout určité frekvence - např. vysoké tóny dítě neslyší, hluboké ano. Lze ji kompenzovat pomůckami - sluchadly či kochleárním implantátem. Příčinou postižení mohou být zarděnky, virová onemocnění, toxoplazmoza, syfilis, cytomegalovirus aj.

Moderní vyšetřovací metody odhalí, jak vážné a jakého typu je sluchové postižení.

Upozornění: Produkty značky Phonak jsou zdravotnické prostředky. Před jejich použitím si pečlivě pročtěte návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání.

Multifunkční doplněk Phonak pro sluchadla všech značek

Předvolby soukromí

Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu webu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

SOUHLAS

Tyto internernetové stránky jsou určeny výhradně odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Následující informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a jsem srozuměn s obsahem zákonné definice pojmu odborník.

Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.

Potřebujete-li nás kontaktovat, zavolejte na tel. 463 034 343.